Guilt Relief – ja pracować z poczuciem winy w nurcie filozofii empatii | 2018 | Warszawa

Warsztat przeznaczony jest dla osób, które ukończyły szkolenie Needs Based Healing – Drama Process lub dowolne szkolenie wprowadzające do Nonviolent Communication dowolnego trenera (chciałbym byś przychodząc na ten warsztat znał(a) i miał(a) przećwiczone 4 kroki NVC, ponieważ podczas warsztatu nie będziemy ich tłumaczyć – skupimy się na korzystaniu z nich w procesie pracy z przekonaniami. Chcesz wziąć udział w Needs Based Healing – Drama Process, a nie ma już terminu? – napisz maila na biuro@lukaszbielinski.pl)

Poczucie winy jest oznaką konfliktu wewnętrznego. Jedna część Ciebie obwinia drugą o to, co tamta zrobiła wcześniej. W głowie pojawia się strumień myśli: „Jak mogłem?/Nie powinienem/Powinienem/Co ze mnie za człowiek?/Dlaczego nie pomyślałem?/Trzeba było posłuchać… Itd.”

Te słowa to próba bawienia się w Boga – oczekiwanie od siebie, że powinno się przewidywać przyszłość. Nie potrafimy dać sobie empatii i zrozumienia, by zatroszczyć się  siebie i to co dla nas ważne. Poczucie winy uderza w poczucie własnej wartości i pewność siebie. To wewnętrzny atak na siebie, który wypala naszą życiodajną energię.

Poczucie winy może prowadzić także do tworzenia zależności w relacjach jeśli coś co zrobiliśmy miało związek z inną osobą. Chcemy wtedy odpokutować własne winy poprzez poświęcanie się dla innych. A wtedy inni stają się naszymi emocjonalnymi władcami. Jeśli do tego dojdzie wtedy za utratę naszej wolności i autonomii będziemy musieli zapłacić w przyszłości przygnębieniem, depresją albo napadami złości.

Warto wiedzieć, że poczucie winy mocno zabija naszą kreatywność, bo nasza uwaga kierowana jest na chęć odczarowania przeszłości zamiast na skupienie się na tym co jest teraz i konstruktywną pracę nad naprawianiem naszego błędu. W efekcie możemy wpaść w błędne koło poczucia winy, bo za jakiś czas będziemy mieć do siebie pretensję, że nie zareagowaliśmy odpowiednio na problem.

Czasami także inni ludzie stosują komunikację mającą na celu wywołać poczucie winy, by wpływać na nas tak byśmy robili tego czego oczekują.

Dlatego jeśli chcesz nauczyć się transformować poczucie winy na konstruktywne działania to zapisz się na warsztat.

Program warsztatu:

  1. Zrozumieć poczucie winy – mechanizmy powstawania i konsekwencje pozostawania w tym uczuciu;
  2. Kluczowe rozróżniania w pracy z poczuciem winy – destruktywna wina vs konstruktywna wrażliwość na otoczenie, zależność vs współzależność;
  3. Twoja relacja z popełnionym błędem – błąd jako coś złego a błąd jako informacja o mnie, życzliwość na błędy, empatia dla poczucia winy;
  4. Przekonania, które nie pozwalają uwolnić się od poczucia winy;
  5. Poziomy odpowiedzialności – za co tak naprawdę jestem a za co nie jestem odpowiedzialny;
  6. Słowa wywołujące poczucia winy – bodziec alarmowy, który informuje o wkręcaniu się w poczucie winy;
  7. Proces transformacji poczucia winy w nurcie Nonviolent Communication;
  8. Różnice między wyrażaniem żalu a przepraszaniem;

Miejsce i data: 2018 (więcej szczegółowych informacji wkrótce)

Zapisy i pytania: biuro@lukaszbielinski.pl lub 790 013 428

Łukasz Bieliński

Zostaw komentarz