Czas płynie. Kiedyś, w szkole średniej czy na uczelni miałeś wielu przyjaciół i znajomych. Twoje życie był żywe i bogate w doświadczenia. Teraz, im jesteś starszy tym mniej masz przyjaciół. Od dłuższego czasu nie nawiązywałeś żadnej nowej męskiej przyjaźni. Istnieje wiele powodów, że tak się dzieje – wielu mężczyzn może nie dostrzegać w relacjach większej wartości.
Mężczyźni potrzebują męskich przyjaźni. Zaufany przyjaciel daje ten szczególny rodzaj bliskości, której kobieta może mieć trudność zaspokoić. Mężczyźnie łatwiej jest zrozumieć to, że masz swoje seksualne pragnienia, mieszane uczucia wobec dzieci, presję i trudności, których doświadczasz biorąc na siebie stuprocentową odpowiedzialność za zapewnienie rodzinie bytu, lęk o pracę, frustracje wynikające z porażek. Sekretów, o których nie chciałbyś rozmawiać z żoną, dziewczyną czy matką.
Dobre relacje z mężczyznami mogą pomóc Ci budować swoją męskość oraz poczucie pewności siebie. Niestety istnieje wiele lęków, które utrudniają budowanie bliskich relacji między mężczyznami. Poniżej część z nich:
- Lęk przed zaangażowaniem. Wielu mężczyzn obawia się może doświadczać presji ze strony przyjaciela i zmuszać się do robienia rzeczy na jakie nie mają ochoty. Boją się, że w imię przyjaźni trzeba będzie wyświadczać przysługi, chodzi na spotkania, na które się nie chce, angażować w zajęcia, które nie sprawiają przyjemności, czy rezygnować z czasu dla rodzinny, by nie osłabić relacji z przyjacielem. Jerzy kiedy chciał spędzić miły wieczór z żoną zamiast pójść z kolegami do pasu usłyszał „Widzę, że już do końca owinęła Cię już wokół palca”. Mirek chciał odpocząć po pracy i obejrzeć swój ulubiony serial, kiedy zadzwonił telefon usłyszał „Cześć Mirek. Twój przyjaciel zaprasza Cię dzisiaj na squasha.”.Wielu mężczyzn nie potrafi jasno postawić granic i umiejętnie wyrazić swojej potrzeby autonomii -że sami chcą decydować o tym co chcą robić, potrzeby zrozumienia, akceptacji i szacunku kiedy odmawiają robienia czegoś na co nie mają ochoty.
- Lęk przed odsłonięciem. Przyczyną tego lęku jest przekonanie, że posiadasz cechy, które nie będę zaakceptowane i które mogą zostać wyśmiane. Być może uważasz, że masz wady, które mogli by inni odkryć. Ktoś mógłby się dowiedzieć o Twoich lękach, trudnościach, smutku, czy tęsknocie i pomyśleć, że jesteś słaby. Być może, ktoś zauważyłby Twój brak doświadczenia czy kompetencji w jakiejś dziedzinie. Obawiasz się, że straciłbyś szacunek w oczach innych osób. By się przed tym ochronić przybierasz maski i mówisz o sobie tylko w superlatywach tracąc jednak swoją autentyczność. Noszenie masek powoduje wiele napięcia, bo trzeba być ciągle czujnym, a to wyczerpuje. Pojawia się wstyd, którego chcesz uniknąć i najłatwiejszym sposobem jest unikać innych mężczyzn. Dopiero samotność przynosi trochę spokoju.
- Lęk przed odrzuceniem. Być może masz wrażenie, że nie jesteś wartościowy, więc inni mogą Cię nie polubić i nie będziesz wart ich uwagi. Gdzieś w głębi Ciebie są niezaspokojone potrzeby uznania i akceptacji siebie takim jakim jesteś. Mając takie przekonanie możesz nie widzieć sensu w podejmowaniu prób budowania przyjaźni. Ryzykowane staje się okazywanie jakiegokolwiek zainteresowania, łatwiej tworzyć dystans i nie narażać się na odrzucenie. Napięcie, brak otwarcia na drugiego człowieka tworzy jednak samospełniającą się przepowiednię. Trudno innym osobom widząc kogoś spiętego i zestresowanego, tworzyć bliskie relacje.
- Homofobia. Wielu mężczyzn obawia się, że bliska relacja z drugim mężczyzną może przerodzić się w relacje intymne lub że będą przez innych postrzegani za homoseksualistów. Wtedy utracą swoją męskość, a wstyd wypełni ich do szpiku kości. Podłożem takiego myślenia jest przekonanie, że powodem zawierania męskich przyjaźni jest ukryte pożądanie seksualne, lub że tylko homoseksualiści potrzebują bliskości. Mężczyźni potrzebują bliskości niezależnie od orientacji seksualnej. Jedno z drugim wcale nie musi być połączone. To od tylko od Ciebie zależy czy chcesz wchodzić w taką sferę relacji czy nie. Niestety wstyd nie pozwala wielu mężczyznom porozmawiać o swoich granicach i potrzebach. Wybierają więc budowanie dystansu między sobą, by ochronić się przed cierpieniem.
W kolejnym artykule poznasz następne 4 lęki, które nie pozwalają budować mężczyznom bliskich relacji z innymi mężczyznami. Jeśli chciałbyś pokonać swoje lęki, wstyd i poczucie winy dowiedz poznaj filozofię Nonviolent Communication, która pozwala zdrowo stawiać granice i transformować nieprzyjemne emocje w głębokie porozumienie między ludźmi.
(Spis przekonań inspirowany książką „Być mężczyzną we współczesnym zwariowanym świecie” P.Fanning, M. McKay)