Marshall Rosenberg wspierał się w nauczaniu Nonviolent Communication maskotkami żyrafy i szakala.
Żyrafa jest metaforą języka empatii. Ten ssak posiada największe serce ze ssaków lądowych. Wielkie serce jest ważne by można było objąć empatią cały świat. Szakal natomiast to drapieżnik, który poluje na swoje ofiary i chce udowodnić im za wszelką cenę, że to on ma rację.
W tym artykule chciałem pokazać Ci wyrażenia i zachowania charakterystyczne dla języka szakala. Czytając je zastanów się jakie emocje w Tobie wywołują. Pomyśl jak często słyszysz podobne słowa skierowane do Ciebie. A kiedy samemu/sama je stosujesz wobec innych lub wobec samego/samej siebie?
Ocenianie – To jest głupie. Źle to robisz. Jesteś egoistą. Oni są chorzy psychicznie.
Sądy moralne – Nie powinnaś wydawać tyle pieniędzy. Powinnaś częściej odwiedzać swoją matkę. Nie można dziecku na tyle pozwalać. Należy zawsze przychodzić na czas.
Porównania – Żona Wojtka zapisała się na siłownię. Nie bądź jak Twoja matka. Widziałeś samochód Zbyszka? Kiedy ciebie będzie stać na zmianę samochodu?
Generalizacje – Nigdy nie można na ciebie liczyć. Ciągle ci się coś nie podoba. Wszyscy mężczyźni są tacy sami. Znowu się to samo.
Zniekształcenia – Chyba Ci na babci nie zależy skoro tak rzadko ją odwiedzasz? Jeśli mnie kochasz to kup mi te buty. Dobra żona to taka, która potrafi zadbać o swojego mężczyznę.
Żądania – Masz dzisiaj zrobić zakupy. Musisz mnie zawieźć do lekarza. Dzisiaj ty zostajesz z dziećmi.
Wzbudzanie poczucia winy – Jest mi przykro, że tak rzadko do mnie dzwonisz. O! przypomniałeś sobie wreszcie o mnie. Myślałam, że mogę na ciebie liczyć.
Groźby – Jeśli spóźnisz się jeszcze raz to koniec. Spróbuj jeszcze raz to zrobić. To ostatnia twoja szansa by to naprawić.
Liczebniki – To już 10 raz kiedy znowu popełniasz ten błąd. 100 razy Ci mówiłem, żebyś tego tak nie zostawiała. 1000 razy ci mówiłam, żebyś zmywał po sobie.
Pytania retoryczne – Ile razy mam Ci to powtarzać? Dlaczego te naczynia nie są w zmywarce? Skończyłeś?
Zaprzeczanie – Wcale tak nie było. Nie zgadzam się. Nie masz racji.
Zaprzeczanie emocjom – Nie bądź przewrażliwiona. Nie przesadzaj. Co się tak denerwujesz? Uspokój się.
Rezygnacja z kontaktu – foch, wyjście z pokoju i trzaśnięcie drzwiami, rozłączenie się podczas rozmowy telefonicznej;
Ludzie stosują taką formę komunikacji często z pozytywną intencją. Chcą by ktoś wreszcie coś zrozumiał lub zmienił swoje postępowanie. A jaki jest efekt? Pojawia się opór, gniew i riposta co zaognia konflikt zamiast go rozwiązać. Ewentualnie ktoś może zacząć siebie obwiniać i stworzy sobie wewnętrzny konflikt, który nie będzie dawać mu spokoju. W oby przypadkach pojawia się agresja – skierowana na zewnątrz lub uderzająca w siebie samego.
Kiedy słyszysz podobne słowa z ust innych ludzi to w jaki sposób wpływa to na relację z nimi? Co o nich myślisz? Co do nich czujesz? Jak wpływa to na relację z samym sobą? Jakie potrzeby nie są zaspokajane?
Język szakala zabija miłość do drugiego człowieka i do siebie samego. Świat staje się pusty, ponury i niebezpieczny. Karmieni językiem szakala sami zamieniamy się w drapieżnika, który zaczyna atakować innych i samego siebie. Być może warto przerwać to błędne koło? Co sądzisz?
A jakie wyrażenia w Tobie wywołują nieprzyjemne emocje? Dodaj komentarz i podziel się jeśli chcesz.