- Konflikty są naturalną częścią życia – skutkiem niedoskonałości ludzkiego języka oraz ograniczeń ludzkiego umysłu. Komunikując się na poziomie interpretacji ryzykujemy, że dane pojęcie/słowo/wyrażenie może mieć różne znaczenia dla różnych osób. Jednocześnie komunikacja jedynie na poziomie faktów mogłaby być zbyt uciążliwa w codziennych sytuacjach. Dlatego warto być świadomym ograniczeń naszej komunikacji, zdobyć wiedzę o tym jak ona działa oraz poszerzyć swoje perspektywy tego czym tak naprawdę jest konflikt.
- Istnieją konstruktywne formy rozwiązywania konfliktów – przez to, że wiele osób nigdy nie była uczona jak konstruktywnie pracować z konfliktami dlatego boi się ich lub unika. W efekcie, z biegiem czasu, konflikty eskalują i stają się jeszcze trudniejsze do rozwiązania. Zmuszenie kogoś do „przeprosin” wcale nie jest rozwiązaniem, bo nie dotyka źródła konfliktu jakim są niezaspokojone potrzeby ludzkie. Konflikty można konstruktywnie rozwiązać na przykład za pomocą Nonviolent Communication.
- Gdy poświęcimy uwagę konfliktom w ich pierwszym stadium oraz otworzymy się na nie – często przyczyniają się do rozwoju, kreatywności oraz wzbogacenia życia. Kiedy ludzie dostrzegą, że konflikt jest wyrazem ich walki o swoje niezaspokojone potrzeby, wtedy mogą stworzyć między sobą głęboką więź, która pozwoli im zbudować takie strategie i zasady współpracy, które umożliwią im wreszcie zaspokojenie tych potrzeb. W rezultacie zbudują między sobą głębokie relacje, które pozwolą im czerpać większą radość z życia.
- Najlepszy sposób na zajmowanie się konfliktem to wzajemne wysłuchanie się i życzliwość. Ważne jest jednak by wiedzieć czego słuchać. Nie chodzi tu o słuchanie interpretacji, które wypowiada druga osoba. Chodzi o usłyszenie uczuć i niezaspokojonych potrzeb, które kryją się pod tymi interpretacjami. Ważne jest także, by słuchać swoich uczuć i potrzeb, które kryją się pod własnymi interpretacjami. Kiedy potrafisz to zrobić (usłyszeć to co niewypowiedziane), nie jesteś w stanie czuć gniewu do drugiej osoby. Zamiast tego, pojawia się naturalna chęć zbudowania porozumienia.
- Konflikty powstają tam gdzie płynie życie i gdzie ludzie mają marzenia – ludzie chcą być szczęśliwi, a mogą to osiągnąć gdy otrzymają to czego chcą. Trzeba umieć jednak wiedzieć czego się tak naprawdę chce(jaka potrzeba w danym momencie woła o zaspokojenie?) oraz umieć o to poprosić(jak to przekazać by druga strona to usłyszała?). Trzeba także umieć zadbać o drugą stronę, by także mogła otrzymać to czego chce. Gdy uda się to osiągnąć, wtedy konflikt praktycznie sam się rozwiązuje.