• BLOG
  • O MNIE
  • COACHING
  • SZKOLENIA
  • SKLEP
    • Sekrety seksualności – czyli co ma wspólnego Twój umysł z seksem
    • Nagranie z wykładu „Jak radzić sobie z gniewem, irytacją, złością”
    • Koszyk
    • Zamówienie
    • Moje konto
sprawdź:
  • Facebook
  • Youtube
  • Google+
  • Instagram
  • E-mail

Łukasz Bieliński

Łukasz Bieliński

Łukasz Bieliński

Łukasz Bieliński
Blog

5 pułapek podczas praktyki Nonviolent Communication

Poznając filozofię Nonviolent Communication(NVC) można się w niej zakochać i uwierzyć w wizję świata bez przemocy gdzie życzliwość, szacunek, zrozumienie i wsparcie będą na porządku dziennym. Ta wizja motywuje do wdrażania NVC w życie i dzielenia się nią z innymi. Sam postanowiłem poświęcić się szerzeniu tej idei i marzy mi się by jak najwięcej ludzi miało możliwość doświadczyć na własnej skórze mocy empatii, która potrafi tworzyć porozumienie w sytuacjach pozornie beznadziejnych, czy skutecznie i szybko uzdrawiać psychiczne rany.

Jednak w trakcie zgłębiania i praktykowania NVC zauważyłem jak łatwo wpaść w wiele pułapek, które wypaczają całą ideę. Byłem świadkiem jak osoby, które przeczytały książki o Nonviolent Communication (Porozumienie Bez Przemocy), które były na szkoleniach, a nawet sami trenerzy NVC potrafili od czasu do czasu „zapomnieć” o tym czego się uczyli. Sam też wpadam w te pułapki.

Marshall Rosenberg mówił, że Nonviolent Communication jest proste, ale nie łatwe. Ludzki umysł ma wiele nieświadomych mechanizmów i często kieruje się nawykami, więc czasami trudno zauważyć, że to co robi nie zawsze jest tym co chcielibyśmy robić. To się będzie zdarzać, jednak uważam, że ćwicząc swoją świadomość, coraz rzadziej będziemy reagować ze starych nawyków i łatwiej będzie nam wprowadzać nowe. Do tego obracanie się w towarzystwie coraz bardziej świadomych osób pozwoli wyłapywać nasze nieświadome nawyki i ułatwi ich zmianę.

Poniżej chciałem wymienić pułapki, z którymi się spotykam w środowisku osób stosujących NVC:

  1. Szakal w przebraniu żyrafy – kiedy ktoś pozna i zakocha się w metodzie NVC może zacząć zaciekle jej bronić stosując nieświadomie stare „szakale” mechanizmy jak wzbudzanie poczucia winy, zawstydzanie, czy ocenianie. Od takich osób możesz usłyszeć słowa w stylu: „Jak można nazywać NVC metodą? Starasz się być trenerem NVC i robisz takie rzeczy? To co robisz nie jest dawaniem empatii. Jak nabierzesz więcej doświadczenia w stosowaniu NVC to porozmawiamy, a póki co nie zwracaj mi uwagi. Widzę, że chcesz się dorobić na NVC itp.” Źródłem tej pułapki jest wpadnięcie w stary nawyk oceniania, zamiast zatrzymać się na obserwacjach i ewentualnie poprosić o wyjaśnienie znaczenia zastosowanych słów. Zapominamy, że słowa mogą mieć wiele znaczeń, że nie oddają całości przekazu i bardzo łatwo nam wpaść w pułapkę interpretowania. Źródłem tych zachowań mogą być przekonania, którymi nasiąkaliśmy będąc wychowywanymi w kulturze dominacji jak np. „Ludzie są z natury źli i egoistyczni. Ludzie chcą wykorzystywać innych. Pieniądze są źródłem wszelkiego zła. Czynienie dobra powinno być za darmo.” Dlatego jeśli w Twojej głowie pojawia się krytyka kiedy kto mówi coś o NVC to wiedz, że coś się dzieje. Keep Calm and Get Empathy :).
  2. Żyrafi potwór – stosując NVC można wpaść w skrajność i wtedy większość naszych komunikatów będzie próbą wyrażania empatii. Może to wyglądać mniej więcej tak – wyobraź sobie spotkanie ze znajomym w kawiarni:

– Czy czujesz radość, że spotkałeś się ze mną?

– Że co?

– Potrzebujesz jasności, dlaczego zadałem takie pytanie?

– Czemu tak dziwnie mówisz?

– Czujesz zaskoczenie i zmieszanie, że mówię taki sposób?

– Czy jesteś na coś chory?

– Masz obawy, że coś mi się stało i chciałbyś się o mnie zatroszczyć?

– Przestań zachowujesz się dziwnie.

– Kiedy słyszysz moje słowa to czujesz frustrację?

– AAAAAAAAAAAAA zabiję cię!!!

Źródłem takiego zachowania mogą być przekonania w stylu „Trzeba być empatycznym”, „Im więcej tym lepiej”, „Wszyscy potrzebują empatii”. Myśląc w taki sposób podświadomie narzucamy sobie kompulsję stosowania NVC. Wtedy zamiast stawać się wolnym człowiekiem stajemy się zniewoleni nową ideologią.

  1. Mówić po żyrafiemu vs być żyrafą – można uprawiać NVC z głowy albo z ciała. Niektóre osoby uczą się na pamięć całej listy uczuć, potrzeb oraz 4 kroków NVC, a następnie chcą jak najszybciej zastosować je w praktyce. Dawanie empatii oparte jest wtedy na logice i niecierpliwości. Chcemy jak najszybciej „wyciągnąć” z drugiej osoby jej uczucia i potrzeby, a następnie przekazać swoje. Wnioskujemy logicznie, że osoby w sytuacji X ma zapewne uczucia A,B i C oraz potrzeby L, M i O. Celem staje się jak najszybsze rozwiązanie problemu – wypracowanie strategii, która pozwoli szybko pomóc tej osobie. Jednak mija się to z założeniami NVC, gdzie fundamentalnym celem jest zbudowanie tego „magicznego”, empatycznego połączenia między ludźmi – wyrażenie i usłyszenie wszystkich potrzeb. Kiedy się spieszymy do mety trudno nam  wczuć się w swoje ciało i w perspektywę drugiej osoby. Umyka wtedy wiele ważnych informacji i poziomów uczuć. Gdybyśmy tylko na chwilę zwolnili i wsłuchali się w siebie moglibyśmy usłyszeć, że o zupełnie inne niewyrażone potrzeby chodzi niż pierwotnie zakładaliśmy.
  2. Idiomatyczny język żyrafy vs uliczny język żyrafy – podczas pierwszych szkoleń czy po przeczytaniu książki poznaje się 4 kroki Porozumienia Bez Przemocy, które są opisane w specyficznej Ta forma może nie być do zaakceptowania dla osób, które nigdy nie miały styczności z NVC. Możesz usłyszeć od nich: „Czemu tak dziwnie mówisz?”, „To takie sztuczne”. Trudno będzie im zrozumieć Twoje zachowanie, przez co nie będą zdolni do usłyszenia Twoich uczuć i potrzeb, a wtedy możesz doświadczać frustracji i dojść do wniosku, że NVC nie działa. Dlatego warto potraktować 4 kroki NVC jak ławeczkę do ćwiczeń na siłowni. Mają one jedynie wyćwiczyć Twój mięsień empatii. Tak samo jak nie chodzisz po ulicy ze sztangą na plecach tak samo nie stosuj NVC w takiej formie jakiej się uczyłeś na szkoleniach czy po przeczytaniu książki. Postaraj się w taki sposób zmodyfikować swój język, by wyrażanie empatii brzmiało „normalnie/naturalnie” dla kogoś, kto nigdy nie słyszał o 4 krokach NVC.
  3. NVC jako technika komunikacji – nazwa Nonviolent Communication może czasami wprowadzić w błąd, bo niektórzy odbierają tę nazwę jako nazwę techniki komunikacji. Niektóre osoby szukają narzędzi do osiągania swoich celów i mogą w taki sposób potraktować NVC. Umyka im filozofia i duchowy poziom empatii. Skupiają się jedynie na modelu 4 kroków, z intencją wykorzystania go by efektywniej wykonywać swoją pracę, przekonywać innych do swoich racji, wywierać wpływ. Wypacza to przeznaczenie NVC jakim jest zbudowanie empatycznego połączenia między ludźmi, by móc zadbać wzajemnie o swoje potrzeby. Bez tej sfery NVC staje się jedynie jedną z kolejnych technik komunikacji, która  tak swoją drogą nie sprawdza się najlepiej w wywieraniu wpływu na ludzi.

Jeśli spotkałeś/aś się z innymi pułapkami podczas praktykowania NVC – podziel się tym w komentarzach poniżej 🙂

9 grudnia 2015 TAGS: Asertywność, bliskość, dzieci, Dziecko, emocje, Empatia, Język serca, Język szakala, Język żyrafy, Kobieta, Komunikacja, Konflikt, kłótnie, Macierzyństwo, Mama, Marshall Rosenberg, Matka, męskość, Mężczyzna, nonviolent communication, nvc, Ojciec, Porozumienie, Porozumienie bez przemocy, potrzeby, Problemy psychiczne, prośby, Przyjaźń, radość, Relacje, Rodzeństwo, rodzicielstwo, Seks, strategie, Stres, szczęście, Szkolenia, Tata, uczucia, wychowanie, Zmiana, Związek, Łukasz Bieliński BY: Łukasz Bieliński 4 komentarze
SHARE
Czytaj dalej

Łukasz Bieliński

4 komentarze

  1. Ania z Owijalni 7 lat AGO REPLY

    Cóż – moje początki wiązały się z tak dużą empatią dla siebie , że nie starczało jej dla innych 🙂

  2. Piotr Enhap 7 lat AGO REPLY

    No niestety, rzadko kto ma głębsze poczucie Siebie, dostęp do swojego ciała. I na przykład zatrzyma się nad własnymi uczuciami i potrzebami w danej sytuacji. Albo sprawdzi absurdalność swojego podejścia. Trudno czasem jest wyczuć kontekst- to sprawa doświadczenia.
    Ja niestety czasami po prostu uciekam z danej sytuacji, wolę to, niż stosowanie agresji, jeśli po prostu nie jestem w stanie zrozumieć w danym momencie o co mi chodzi. Nie stosując NVC na codzień, z chociażby kilkoma ludźmi, można mieć z tym bardzo duży problem 😉

  3. Marta 3 lata AGO REPLY

    Genialny artykuł:))) bardzo za niego dziękuję:) jestem jedną z osób świeżo oczarowanych NVC, ale właśnie nie grało mi parę rzeczy, jak np. ta sztuczność. Teraz się uspokoiłam, że jednak da się używać NVC też „przyziemnie”, że tak powiem;) i zgadzam się z pułapką oceniania oceniających;) w ogóle artykuł napisany w punkt, mega, promujmy NVC dalej!:)

    • Łukasz Bieliński 3 lata AGO REPLY

      Cieszę się, miło mi, że artykuł zaspokoił jakieś potrzeby 🙂

Zostaw komentarz Cancel Reply

#2/2 Męska przyjaźń - lęki, które nie pozwalają budować relacji

Jak "wstyd" niszczy Twoje poczucie wartości?

  • Newsletter


    {captcha}

  • About Me

    Łukasz Bieliński

    Jestem trenerem skutecznej komunikacji, Coachem i praktykiem Nonviolent Communication (NVC). Rozpocząłem proces certyfikacji na trenera NVC. Od 2001 roku zajmuję się tematem komunikacji, rozwoju osobistego, pracy z emocjami i rozwiązywaniem konfliktów wewnętrznych. Uczę w jaki sposób budować głębokie autentyczne relacje z sobą samym i z innymi ludźmi oparte na szacunku, zrozumieniu i zaufaniu. W jaki sposób dbać o swoje granice, by żyć w zgodzie ze sobą oraz jak komunikować się, by rozwiązywać konflikty i nie tworzyć kolejnych. Jak pracować z poczuciem winy, wstydem, gniewem i lękiem. Współpracowałem przy projekcie wprowadzania NVC w przedszkolach oraz edukacji rodziców w temacie komunikacji w rodzinie. Blog, warsztaty i szkolenia są moją interpretacją NVC.
  • Facebook FanPage

  • Najnowsze wpisy

    • Warsztat: Voice of Life – jak podejmować decyzje w zgodzie ze sobą będąc w relacjach | Warszawa | 11-12.02.2023 13 stycznia 2023
    • Szkolenie: Budowanie bliskości w relacjach – POZIOM 1 – wprowadzenie do empatycznej świadomości | Warszawa | 10-11.09.2022 5 marca 2022
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI I PLIKÓW COOKIES 21 maja 2018
    • Przeprosiny – czyli jak nasza kultura wypaczyła piękną ideę budowania pojednania między ludźmi. 13 lutego 2018
    • Co można zrobić, by NVC szybciej stało się częścią życia? 26 stycznia 2018
  • Kategorie

    • Artykuły
    • Blog
    • Polityka prywatności
    • Szkolenia
    • Video

Może Cię zainteresować

Szkolenia Needs Based Healing – Drama Process | 23-25 lutego 2018 | Warszawa

Artykuły Wywiad dla Suit Your Life

Blog „Drabina konfliktu”, czyli co się może stać jeśli nie rozwiążesz problemu w zarodku

Blog Uczucia w Nonviolent Communication

Blog Jak kultura dominacji tworzy konflikty

Szkolenia Self Power – praca nad pewnością siebie i transformacja wstydu w nurcie filozofii empatii | 2018 | Warszawa

Instagram

Instagram did not return a 200.

sprawdź

Copyright © 2015 blog.lukaszbielinski.pl
Wykorzystuję pliki cookies do prawidłowego działania bloga, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na blogu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?Akceptuj Polityka prywatności
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT